Cyklodoprava a cykloturistika TSK

Na Trenčianskej župe 5. ročník cyklistickej kampane Do práce na bicykli štartovali okrem župana a národného cyklokoordinátora aj stredoškoláci

 | 
03.05.2018
 
 
Na Trenčianskej župe 5. ročník cyklistickej kampane Do práce na bicykli štartovali okrem župana a národného cyklokoordinátora aj stredoškoláci

Stalo sa milou tradíciou, že počas celého mája jazdia zamestnanci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) do práce na bicykli. Výnimkou nie je ani tento rok. Trenčianska župa sa už po piatykrát zapája do celonárodnej kampane Do práce na bicykli (DPNB).

Trenčianska župa je zelená. V stredu 2. mája 2018 to pred župným úradom na otvorení jubilejného piateho ročníka súťaže Do práce na bicykli platilo dvojnásobne. Pred Úradom Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne vznikla zelená vlna bicyklov, ktorú vytvorili župní zamestnanci spoločne so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Trenčíne, národný cyklokoordinátor Peter Klučka a trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Trenčiansky samosprávny kraj a jeho zamestnanci sa každoročne zúčastňujú kampane Do práce na bicykli. Oproti minulému roku máme o jeden štvorčlenný tím na viac. Dvadsaťštyri župných zamestnancov sa rozhodlo, že počas mesiaca máj spravia niečo dobré nielen pre seba, ale aj pre životné prostredie,“ povedal trenčiansky župan. Prvýkrát sa otvorenia kampane na župnom úrade zúčastnili aj stredoškoláci zo SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, ktorí sa tento rok rozhodli do školy cestovať práve na bicykloch.

Trenčiansky samosprávny kraj sa do projektu DPNB zapája pravidelne od jeho vzniku. S popularitou kampane každoročne narastá aj počet župných tímov. Minulý rok súťažilo historicky 5 tímov, tento rok je to až 6 tímov s celkovo 24 zamestnancami TSK. Tímy s názvami Trenčiansky kraj, Rýchle Brzdy, Sustainable green team, Trenčiansky región, Fantastická cykloštvrotka a tím Barbie a Kuly sa pokúsia počas celého mesiaca máj najazdiť viac ako 6 530 kilometrov, a prekonať tak minuloročné najazdené maximum. Vďaka 495 jazdám sa v minulom roku TSK umiestnil v kategórii spoločnosť na výbornom treťom mieste.   

Piaty ročník celonárodnej kampane DPNB sa nesie v znamení hesla „Zmeň svoj pohľad na cestu do zamestnania“. „Vyzývam všetkých, ktorí nechcú sedieť na ceste do práce za volantom auta, nech skúsia jazdu na bicykli, kolobežke, verejnú osobnú dopravu či prejsť sa do práce peši. Spoločne môžeme ukázať, že sa to dá a zároveň spraviť niečo pre svoje zdravie a životné prostredie. Tento rok sa do projektu zapojilo už 81 samospráv, miest a obcí na Slovensku, čo je o 7 viac ako minulý rok. Cez 8 500 účastníkov si bude počas mája zapisovať svoje najazdené kilometre do práce,“ priblížil národný cyklokoordinátor Peter Kľučka. Podstatnou a zaujímavou novinkou tohto ročníka je, že v rámci zapisovaných kilometrov budú môcť samosprávy získať dáta z trás, ktoré účastníci absolvovali. Na základe nich budú môcť mestá a obce navrhnúť, kadiaľ by v budúcnosti mohli viesť ideálne cyklotrasy či cyklochodníky.

Jubilejná piata účasť TSK v znamení otvorenia dvoch úsekov Vážskej cyklotrasy 

Priamo počas otvorenia kampane DPNB na župnom úrade mala verejnosť možnosť zapojiť sa do súťaže o horský bicykel, stačilo navrhnúť názov novej v súčasnosti vznikajúcej 100 kilometrov dlhej Vážskej cyklotrasy. Jej prvý, viac ako 13 kilometrov dlhý úsek vedúci z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom otvorí župa už 25. mája 2018. V súčasnosti prebiehajú intenzívne stavebné práce aj na druhom úseku Púchov – Nimnica, ktorý by mal byť dokončený na konci letných prázdnin. „Všimol som si, že oproti minulému roku je na cestách väčší počet áut. Aj preto je dôležité, aby sme tento rok otvorili prvé dva úseky Vážskej cyklotrasy a ľudia tak mohli bezpečne jazdiť napríklad aj do práce na bicykli,“ doplnil na otvorení predseda TSK Jaroslav Baška.

Megaprojekt Vážskej cyklotrasy ocenil aj národný cyklokoordinátor. „Oceňujem, keď sa budujú samostatné cyklotrasy popri hrádzach vodných tokov. To je aj prípad Vážskej cyklotrasy. Od Trenčianskeho samosprávneho kraja je to veľmi dobrý krok, že popri rieke Váh vytvorí vhodné podmienky pre cyklistov. Tí budú môcť chodiť na bicykli do práce bezpečne, prípadne využiť cyklotrasu na relaxačnú jazdu,“ povedal Peter Klučka.

Vyhlasovateľom celonárodnej kampane Do práce na bicykli je každoročne Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. V rámci súťaže je možné vyhrať cyklostojan, elektrobicykel a iné zaujímavé ceny. Najväčšia výhra je však podľa národného cyklokoordinátora predovšetkým dobrý pocit zo seba samého.


Fotogaléria