Cyklodoprava a cykloturistika TSK

Svojho favorita medzi cyklotrasami majú cyklisti aj chodci

 | 
21.02.2022
 
 
Svojho favorita medzi cyklotrasami majú cyklisti aj chodci

Viac ako 800 tisíc ľudí sa v roku 2021 prešlo pešo alebo previezlo na bicykli po 4 župných cyklotrasách. Tieto údaje zaznamenalo 5 sčítačov, dva z nich pritom sčítavajú oddelene cyklistov od chodcov.

Takmer 230 tisíc cyklistov sa v minulom roku previezlo po cyklotrase vedúcej popod najstaršie pútnické miesto. Viac ako jedenásťkilometrová cyklotrasa, vybudovaná v rámci cezhraničného projektu Na bicykli po stopách histórie, bola najvyužívanejšia v nedeľu od 14.00 h do 16.00 h, najviac ľudí, až 3 309, sa po nej vozilo v nedeľu 6. júna 2021. Medzi chodcami sa veľkej obľube teší úsek štvorkilometrovej cyklotrasy medzi Púchovom a Nosickou priehradou, ktorý v minulom roku využilo viac ako 150 tisíc chodcov. Tí na nej majú dokonca samostatný pruh. V roku 2021 sa týmto úsekom previezlo takmer 100 tisíc cyklistov.

Štyri sčítače fungovali počas celého roka 2021, piaty, umiestnený na najdlhšom úseku cyklotrasy medzi Novým Mestom nad Váhom a krajským mestom, bol osadený približne v polovici apríla. Na najdlhšom úseku Vážskej cyklomagistrály, ktorý bol sprístupnený verejnosti v júni 2021, sa nachádzajú dva sčítače, jeden v Novom Meste nad Váhom a druhý v Kostolnej – Záriečí. „Tento úsek s dĺžkou viac ako 21 km bol financovaný z IROP za takmer 4,2 milióna eur so spolufinancovaním kraja vo výške 5%,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Historicky prvý otvorený úsek Vážskej cyklomagistrály medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom využilo počas minulého roku viac ako 87 tisíc ľudí, najviac, až 1 190, ich bolo v nedeľu 6. júna.


Fotogaléria

Video

Svojho favorita medzi cyklotrasami majú cyklisti aj chodci

Viac ako 800 tisíc ľudí sa v roku 2021 prešlo pešo alebo previezlo na bicykli po 4 župných cyklotrasách.