Cyklodoprava a cykloturistika TSK

Turistický víkend v Trenčianskom kraji vyzval na 25 aj 50-kilometrové trasy prírodnými krásami regiónu

 | 
10.04.2017
 
 

Vojenskú päťdesiatku v sobotu  zavŕšili kladením vencov na Jankovom vŕšku

V poradí 42. ročník diaľkového pochodu s názvom Vojenská päťdesiatka sa konal pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Trenčín. Pochodu sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Vybral si 25-kilometrový úsek vedúci z Krásnej Vsi na Jankov vŕšok. Dvadsaťpäťkilometrový úsek pritom nešiel prvýkrát, pred tromi rokmi absolvoval pochod tejto vzdialenosti z Jankovho vŕšku do Krásnej Vsi.

Vojenská paťdesiatka ponúkla okrem 25-km úseku aj 50-km trať vedúcu z Trenčína na Jankov vŕšok. Turisti si mohli vybrať aj tretiu možnosť. V rámci nej mohli absolvovať 3 trasy od 10 do 18 km, začínajúce v Karolintáli. Celkovo sa tejto turistickej akcie vo všetkých kategóriách zúčastnilo 150 účastníkov, z toho 70 ľudí si vybralo najťažšiu z tratí. Podujatie svojou účasťou podporilo aj 55 vojakov.

Jankov vŕšok ako miesto vzdania úcty padlým v druhej svetovej vojne

Kroky účastníkov všetkých tratí viedli na Jankov vŕšok. Na ňom bolo podujatie ukončené pietnym aktom kladenia vencov k Pamätníku Slovenského národného povstania. Veniec položil k pamätníku aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. Ten vo svojom príhovore ocenil organizovanie takýchto akcií. „Myslím si, že aj podujatím ako Vojenská päťdesiatka je potrebné si pripomenúť všetkých tých, ktorí bojovali za nás a za budúce generácie počas druhej svetovej vojny,“ uviedol.

Vojenská päťdesiatka sa koná každý rok od roku 1974. S jej organizovaním prišli príslušníci vojenského útvaru na trenčianskom letisku. Po 12. ročníku v roku 1985 bol pochod na jeseň zrušený. Obnovený bol v roku 1987, keď sa jeho organizácie chytili kluby slovenských turistov – Dukla Trenčín a Trenčiansky telovýchovný spolok. Tie sa pod jeho organizáciu podpisujú dodnes. Posledných 7 rokov tak robia v spolupráci s Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín a s podporou Klubu vojenských veteránov v Trenčíne.

Krásami Manínskej tiesňavy a okolia previedla Jilemnického jarná 25-ka

Nedeľa 9. apríla 2017 patrila v Považskej Teplej 41. ročníku turistického pochodu s názvom Jilemnického jarná 25-ka. Zúčastnilo sa ho cez 3 300 účastníkov. Medzi nimi bol aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Keď mám čas, vždy idem na Jilemnického 25-ku. Je to pekný turistický pochod. Človek príde na úplne iné myšlienky a psychicky si oddýchne. Ja som tiež rád, keď si takto môžem prevetrať hlavu, porozprávať sa s ľuďmi a užiť si krásnu prírodu, ktorá je v okolí Manínskej tiesňavy,“ uviedol trenčiansky župan na margo pochodu, ktorý sa koná za každého počasia vždy v apríli už 41 rokov .

Turisti si mohli vybrať z troch tratí, a to 10, 15 a 25 kilometrov dlhých úsekov. Pre fanúšikov cyklistiky bol pripravený 56-kilometrový cykloitinerár. Štart a cieľ bol rovnaký. Bola ním Základná škola v Považskej Teplej.


Dokumenty na stiahnutie

Fotogaléria

Fotografie

Výstavba ďalšieho úseku cyklotrasy na považí výrazne pokročila - 20231016_104941_resize Výstavba ďalšieho úseku cyklotrasy na považí výrazne pokročila - 20231016_105003_resize Výstavba ďalšieho úseku cyklotrasy na považí výrazne pokročila - 20231016_105102_resize

Videá

Výstavba ďalšieho úseku cyklotrasy na Považí výrazne pokročila Prvý úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály
Prvú časť Hornonitrianskej cyklomagistrály otvorili spoločnou jazdou Na dvoch kolesách už ochvíľu aj na hornej Nitre