Cyklodoprava a cykloturistika TSK

Nosným objektom novej cyklotrasy bude moderný cyklomost

 | 
31.01.2023
 | 
úsek: Ladce - Púchov
 
 
Nosným objektom novej cyklotrasy bude moderný cyklomost

Trenčianska župa pokračuje v realizácii 100 km dlhej Vážskej cyklomagistrály, aktuálne začína s výstavbou 5. úseku, ktorý prepojí obec Ladce s mestom Púchov. Jeho súčasťou bude aj prepojenie na obec Lednické Rovne.

Cyklotrasa povedie cez katastrálne územia obcí Ladce, Hloža – Podhorie, Beluša, Horenice, Streženice a mesta Púchov, kde vyústi do centra mesta. „Tento úsek je veľmi dôležitý, pretože prinesie najmä pracovnú mobilitu, ale aj zvýšenú bezpečnosť,“ vyzdvihol hneď v úvode predseda TSK Jaroslav Baška a dodal, že začiatku výstavby predchádzal náročný proces, ktorý trval od roku 2016. „Trenčianska župa získala nenávratný finančný príspevok z IROP vo výške viac ako 10,4 mil. eur s DPH, pričom vysúťažená cena je približne 9,25 mil. eur. Celý tento úsek bude mať 12,25 km,“ povedal župan a poďakoval aj za spoluprácu s MIRRI. „Z výzvy za 32 mil. eur, ktorú sme vyhlásili, získal Trenčiansky samosprávny kraj najväčší projekt. Navyše, podľa termínov, ktoré sú nastavené, je aj realizovateľný a nadväzuje na ďalšie úseky. Projektová príprava bola skvelá a vedia to zrealizovať v stanovenom termíne. S Trenčianskym samosprávnym krajom už máme skúsenosti,“ povedal generálny riaditeľ sekcie IROP Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Albert Németh.

Zároveň ide o jediný z 8 úsekov Vážskej cyklomagistrály, ktorého súčasťou je aj moderný cyklomost cez rieku Váh. Jeho dĺžka je 91,45 m, pričom šírka cyklistického pásu bude 3 metre. „Táto trasa – prepojenie mostu cez rieku Váh - bola túžbou našich predkov, teraz je to skutočnosťou,“ doplnil starosta Beluše Ján Prekop. „Veľká vďaka všetkým, ktorí priložili ruku k dielu,“ dodal župan.

Stavbu bude realizovať spoločnosť STRABAG, s. r. o., ktorá si v rámci projektu stanovila vysoké ciele. „Výzvou na stavbe je pre nás 2990>cyklomost, ktorý bude jej nosným objektom, 305 dní na realizáciu je odvážny termín a my urobíme všetko pre to, aby sme ho stihli a možno aj skrátili,“ povedal Ján Michel, oblastný riaditeľ spoločnosti STRABAG pre oblasť Žilina. Práve tento úsek bude napojený na už zrelizovaný 6. úsek medzi Púchovom a Nosickou priehradou.


Fotogaléria

Video

Začína výstavba ďalšieho úseku Vážskej cyklomagistrály

Slávnostné poklepanie základného kameňa úseku cyklotrasy Ladce - Púchov.