Cyklodoprava a cykloturistika TSK

Nová unikátna cyklotrasa vedie do kúpeľov, svoje miesto na nej majú chodci aj cyklisti

 | 
23.10.2018
 | 
úsek: Horná Streda - Nové Mesto nad Váhom
 
 
Nová unikátna cyklotrasa vedie do kúpeľov, svoje miesto na nej majú chodci aj cyklisti

Štyri kilometre novej cyklotrasy sa tiahnu rovinatým terénom i zákrutami, lemujú tok rieky Váh a vedú až na priehradný múr Nosickej priehrady. Štedrú šírku cyklotrasy v rozmedzí až do 4,5 m umožnilo rozšírenie koruny ochrannej hrádze a využitie podporných gabiónových múrov.  

Cyklotrasu medzi Púchovom a obcou Nimnica Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) verejnosti oficiálne sprístupnil v pondelok 22. októbra 2018. Slnečné počasie babieho leta prilákalo okrem cyklistov aj bežcov či korčuliarov. Tí však novú cyklotrasu brázdia už niekoľko dní. Od momentu, ako novučičký položený asfalt zaschol, cyklotrasa nemusela byť ešte ani úplne dokončená a hneď si získala svojich priaznivcov.  „Keď každodenne vidím skupiny bežcov alebo triedy školákov, mamy s kočíkmi či množstvo cyklistov, ktorí cyklotrasu brázdia hore-dole, o opodstatnenosti tohto diela nemôže byť pochýb. Cyklotrasa je vyťažená prakticky stále, a to rozmanitými skupinami ľudí,“ tešil sa z novej prístupovej cesty do obce starosta Nimnice Ladislav Ďureček. „Urobil sa kus dobrej práce, najlepšou spätnou väzbou sú ľudia, ktorí túto cyklotrasu s obľubou využívajú,“ pridal sa púchovský primátor Rastislav Henek.

Cyklotrasa vedúca až k múru Nosickej priehrady je šiestym z ôsmich úsekov megaprojektu Vážskej cyklomagistrály. Verejnosť môže po dnešnom dni využívať dva z nich. „Minulý rok som dal sľub, že v roku 2018 otvoríme dva úseky Vážskej cyklomagistrály a dnes sa tento sľub stal realitou. Po otvorení viac ako 13 km úseku, vedúceho od Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom, sme sprístupnili druhý veľmi pekný úsek s dĺžkou 4 km,“ informoval župan s tým, že výstavbu cyklotrasy v hodnote 2,9 mil. eur plne hradil Trenčiansky samosprávny kraj. Myslel pri tom na bezpečný pohyb chodcov i cyklistov v rámci jedného koridoru. „Úsek, ktorý spája Púchov s kúpeľnou obcou Nimnica, je okrem tri metre širokého obojsmerného cyklochodníka výnimočný samostatným 1,5 m širokým pruhom pre chodcov či napr. mamičky s kočíkmi alebo bežcov. Označil by som to ako luxusnejšie prevedenie cyklotrasy. Očakávame, že cyklotrasa motivuje ľudí vytiahnuť bicykle a spraviť niečo pre svoje zdravie. Verím, že ľudia sa ju rozhodnú využiť aj ako alternatívny spôsob dopravy za prácou či povinnosťami, čím by sa životnému prostrediu opäť o niečo odľahčilo,“ dodal predseda TSK Jaroslav Baška. Cyklotrasa je bezpečne oddelená od priľahlej cestnej komunikácie a automobilovej dopravy nielen výškovým rozdielom, ale aj podpornými gabiónovými múrmi so zábradlím, ktoré ju lemujú v takmer celej dĺžke. Miestami dosahujú obdivuhodnú výšku až 6 metrov.

Vážska cyklomagistrála vo svojej dĺžke 100 km prepojí tri samosprávne kraje; Trnavský, Trenčiansky a Žilinský. V Trenčianskom kraji bude dominantnou cyklistickou tepnou, ktorá cyklistov bezpečne prevedie naprieč celým krajom popri koryte rieky Váh. Zo 100 km môžu aktuálne cyklisti využívať prvých 17 km Vážskej cyklomagistrály rozdelených do dvoch úsekov. Pozrieť sa na otvorenie jedného z úsekov cyklomagistrály prišla aj ministerka vnútra SR Denisa Saková. Detstvo strávené na bicykli je podľa nej šťastným detstvom, sama jeho prevažnú časť strávila na dvoch kolesách. „Trenčiansky samosprávny kraj som doteraz navštevovala predovšetkým s cieľom turistických výletov. Keď som však dnes videla túto cyklotrasu a počula som, aké má župa plány do roku 2022, myslím si, že do Trenčianskeho kraja budem častejšie cestovať aj za cyklistikou. V Trenčianskom kraji sa snúbia vynikajúce príležitosti na cyklistiku i turistiku. Cyklistika je pre našu zemepisnú šírku prirodzená a môže sa jej venovať naozaj každý, preto veľmi kvitujem snahu TSK,“ nešetrila chválou ministerka. Vznik novej cyklotrasy vítajú spolu so širokou verejnosťou aj krajskí poslanci, starostovia okolitých obcí, zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku či kúpeľní hostia.

Na cyklotrasu Púchov – Nosická priehrada nadviažu ďalšie úseky Vážskej cyklomagistrály, na ten medzi Nimnicou a Považskou Bystricou má už TSK vydané právoplatné územné rozhodnutie. Rovnaké platí o úsekoch Nové Mesto nad Váhom - Trenčín a poslednom úseku, ktorý povedie od Považskej Bystrice až po hranicu so Žilinským samosprávnym krajom. Na výstavbu niektorých ďalších úsekov Vážskej cyklomagistrály by Trenčianska župa rada využila financie z európskych fondov.


Fotogaléria

Video

Cyklotrasa Púchov-Nimnica otvorená

Nová 4 km dlhá cyklotrasa medzi Púchovom a obcou Nimnica verejnosti oficiálne sprístupnená.